کاربید در صنایع شیمیایی

کاربید کلسیم در یک واکنش کنترل شده با آب در یک دستگاه ویژه ای که ژنراتور نامیده میشود ، به استیلن تبدیل می گردد استیلن که دارای فرمول شیمایی C2H2 است . یک هیدرو کربن بسیار مفیدی بشمار می آید . زیرا انرژی فراوانی در پیوند سه تایی اتم های کربن آن نهفته است . سپس این انرژی آزاد و به شیوه های گوناگون استفاده می شود . استفاده از استیلن برای برش و جوشکاری از جمله پر کاربردترین زمینه های این ماده شیمیایی به شمار می آید . ازسوی دیگر مواد شیمیایی مهم بسیاری از استیلن به دست می آید . زمانی که کاربید با آب ترکیب می شود و استیلن به دست می آید هیدورکسید کلسیم نیز تولید می کند که خود آن هم ماده شیمیایی بسیار ارزشمند است . این ماده با PH33/1 آماده واکنش با گوگرد است . این ماده استفاده گسترده ای در مصارف خنثی سازی اسید دارد . تغییر PH خاک ، پاکسازی گوگرد در فرآیند صنعتی و تولید نیرو از دیگر کاربرد های این ماده شیمیایی به شمار می آید .

استیلن

ترکیب کاربید کلسیم با آب منجر به تولید گاز استیلن می شود . گاز استیلن که کوچکترین عضو از خانواده ی آلکین هاست دارای فرمول شیمیایی C۲H۲ بوده که در آن دو اتم کربن به وسیله ی یک پیوند سه گانه به هم متصل شده اند به همین خاطر استیلن جزو ترکیبات غیر اشباع به شمار می آید . کاربید کلسیم به صورت یک ماده فرآوری شده و مستقیم استفاده می شود . زمانی که این ماده که بیشتر شبیه سنگ است با آب تماس میگیرد در اثر واکنش به وجود آمده استیلن و هیدروکسید کلسیم تشکیل می گردد . ویژگی های منحصر به فرد پیوند سه تایی کربن در مولکول استیلن به آن امکان می دهد تا مصرف بسیار گوناگونی داشته باشد. از مشتقات استیلن در محصولات مصرفی و معمول استفاده فراوانی می شود. مانند اسپری مو ، لوازم آرایشی ، داروهایی که به صورت تبلت هستند . کرم های محافظت از آفتاب ، ضد عفونی کننده و خمیر دندان های جرم گیر . در ضمن از استیلن برای تولید فیبر های پولی پورتن ، لاستیک مصنوعی پرکلرواتیلن (در بیشتر تمیز کننده ها به عنوان حلال استفاده می شود) تری کلرواتیلن (حل کننده چربی که در فرآیندهای کار با فلز به کار میرود) و نوع جدید گاز سرد کننده که جایگزین کلرواینسیتد فلور کربن (CFC) می شود که به محیط زیست آسیب می زند .

برش و جوشکاری

صنایع کاربید محصولات خود را در اندازه های گوناگون ( دانه بندی های گوناگون ) تولید می کند . بطور کلی نوع و دانه بندی به کاربید کاربرد و کارآیی که برای کاربید در نظر گرفته شده است بستگی دارد به عنوان نمونه پودر کاربید به داخل آهن مذاب تزریق می گردد تا پس از ترکیب با گوگرد موجود در ماده مذاب آنرا خارج کند . در ضمن کاربید به صورت دانه های به اندازه فندق نیز تولید می شود که واکنش آهسته تری دارد . این نوع کاربید هنگام شارژ کوره ذوب آهن به فلز ذوب شده اضافه می شود . کاربید از میزان اکسید ها می کاهد و آهن و آلیاژ ها فلزی را که در سرباره باقی مانده است را احیاء می کند از سوی دیگر واکنش آن آهسته است تا فولاد از داخل پاتیل سرریز نشود . بهترین راه برای انتخاب بهترین نوع و اندازه کاربید تماس با ما می باشد . کارشناسان ما در تعیین و انتخاب نوع کاربید برای مصارف گوناگون چندین دهه تجربه دارند.

محیط زیست

محصولات جانبی که در فرآیند تولید استیلن تواید می شود یعنی هیدروکسید کلسیم کاربرد های صنعتی فراوانی دارد . رایج ترین آن پاکسازی دودکش های نیروگاه های فسیلی (سنگواره ای)  است که پیش از آزاد شدن ترکیبات گوگرد در هوا آنرا خارج می سازد .علاوه بر آن در کارخانه های فولاد سازی از هیدروکسید کلسیم برای خنثی کردن ضایعات اسیدی استفاده می شود . در کارخانه های تولید مواد شیمیایی نیز در خنثی سازی ضایعات پس مانده های شیمیایی استفاده می شود و در فاضلاب نیز ضایعات را تصفیه می کند . هیدروکسید کلسیم را براحتی می توان پخش یا اسپری کرد . به این ترتیب کشاورزان می توانند با پراکنده کردن هیدورکسیدکلسیم باران های اسیدی را که در مزرعه می بارد را خنثی کنند .در معدن ها نیز جهت خنثی کردن پس آب اسیدی استفاده می شود . اگر به مقدار معین و اندازه های مناسب استفاده شود . هیدروکسید کلسیم با خاک ترکیب می شود و ترکیبی با استحکام بتن بوجود می آید واکنش پایدار کننده در زمینه های ساخت و ساز ، بستر و روکش جاده ای استفاده می شود .